מערכת המרידיאנים

מערכת המרידיאנים (ג'ינג לואו)

הרפואה הסינית הקלאסית התפתחה מתוך התבוננות באדם ובטבע. הם הבינו שהאדם, כמו כל דבר אחר בטבע, צריך לחיות בהרמוניה עם חוקי הטבע ועם השינויים התמידיים בו, כגון מחזור היום והלילה, מחזור חילופי העונות וכדומה.

הצ'י שהינו אחד המרכיבים החשובים שעליהם הרפואה הסינית מתבססת הינו אנרגיה הזורמת באדם ונעה ברשת מסועפת של ערוצים שנקראת מרידיאנים. המרידיאנים מוזכרים בפעם הראשונה בספר "הקיסר הצהוב" לפני כ 5,000 שנה. ערוצי המרידיאנים מחברים ומקשרים בין כל חלקי הגוף והופכים אותו ליחידה אחת.

כאשר הצ'י אינו מתפקד כתוצאה מחסימה, או שזרימתו לא טובה, האיזון בגוף מופר והאדם עשוי לחלות פיזית, מנטלית או רגשית.

יש בגופנו 14 מרידיאנים ראשיים והרבה מרידיאנים משניים . 12 מתוך המרידיאנים הראשיים ממוקמים לאורך הידיים והרגלים, והשניים הנותרים (המכונים מרידיאן מרכזי ומרידיאן שולט) נמצאים לאורך הגוף: אחד מהמפשעה עד האף (בחלק הקדמי של הגוף) והשני מעצם הזנב עד מתחת אף (לאורך החלק האחורי של הגוף).

כל אחד מ 12 המרידיאנים מקושר לאיבר ספציפי: לריאות, מעי הגס, קיבה, טחול, לב, מעי דק, שלפוחית השתן, כליות, מעטפת הלב, מחמם המשולש, כיס המרה וכבד.

ניתן לחלק את היממה לשניים עשר חלקים בני שעתיים כאשר כל מרידיאן מיוחס לאחד מהחלקים. מיצוי מכסימלי של פעילות המרידיאן מתבצעת בשעות אלו .

מרידיאני היאנג נובעים מהשמיים ושואפים להתאחד עם האדמה וכיוון זרימתם הוא כלפי מטה. מרידיאני היין נובעים מהאדמה ושואפים להתאחד עם השמיים וכיוון זרימתם הוא כלפי מעלה.

ריאות

מסלול

מתחיל במקלעת השמש (המבער האמצעי) ויורד למעי הגס, יוצא החוצה מתפתל על פני הבטן, חוצה את הסרעפת ונכנס לריאות. לאחר מכן הוא מתאחד מחדש, עובר דרך קנה הנשימה, גרון ויוצא החוצה שוב, עובר לכתף, לאורך הזרוע בצד הפנימי, אמה, שורש כף היד ועד קצה האגודל .

חוסר איזון פיזי:

כאבים בחזה, בריאות, בגרון ובאף.

חוסר איזון רגשי:

אכזבה, עצבות, יגון, ייאוש, חרדה, בושה וצער.

באיזון:

צדק, כבוד, יושר והערכה עצמית גבוהה.

מעי הגס

מסלול

מתחיל בפינה החיצונית של ציפורן אצבע האינדקס, עובר לאורך קצה האצבע, בין שני הגידים של האגודל על שורש כף היד, הצד החיצוני של הזרוע, מרפק, חוצה את הכתף, צוואר, לחי, חניכיים תחתונות, שפה עליונה ומסתיים ליד הנחיריים.

חוסר איזון פיזי:

כאבי בטן, התכווצויות מעיים, שלשולים, עצירות, דיזנטריה, כאבים בפה, שיניים, אף .

חוסר איזון רגשי:

חולשה פיזית, דיכאון, עצבנות, אדישות והערכה עצמית נמוכה.

קיבה

מסלול ראש וגוף:

מתחיל בין העפעף התחתון לשקע העין, יורד לקצה השפתיים, לאורך הלסת בלולאה עד המצח. אחרי זה מתחיל מהלסת לאורך הכתף, החזה, הצלעות, הבטן, הצד הקידמי של הרגל, הצד העליון של כף הרגל ומסתיים בקצה החיצוני של האצבע השנייה ליד הבהן.

חוסר איזון פיזי:

בעיות עיכול ובטן - כאבי בטן, הקאות, כאבי גרון, שיתוק בפנים, כאב שיניים גבוה חניכיים, דימום באף.

חוסר איזון רגשי:

חרדה, דאגה, ספקנות, חוסר ביטחון, תחושות של חשדנות או חוסר אמון.

באיזון:

הוגנות, פתיחות ואכפתיות.

טחול

מסלול

מרידיאן הטחול מתחיל בקצה הבוהן. ממשיך לאורך כף הרגל, פנים הרגל, מפשעה, בטן, דרך הסרעפת, החזה צד ימין ועד הגרון. המרידיאן מתחבר עם מרידיאן הקיבה ומרידיאן הלב.

חוסר איזון פיזי:

בעיות בעיכול ובבטן.

חוסר איזון רגשי:

דאגה, חוסר ריכוז , שכחנות, התמכרויות, בעיות בתקשרות בין אישית, אובססיה, גרגרנות, קנאה, רחמים עצמיים, חרדה מדעות של אחרים, עקשנות, הערכה עצמית נמוכה, דימוי עצמי ירוד.

באיזון:

הוגנות, פתיחות, הערכה עצמית גבוהה דימוי עצמי גבוהה.

לב

מסלול:

מתחיל בלב. במסלול הפנימי עובר דרך הסרעפת כדי להתחבר למעי הדק. במסלול החיצוני עובר דרך הריאה, לאורך הצד הפנימי של הזרוע ומסתיים בקצה הפנימי של האצבע הקטנה.

חוסר איזון פיזי:

קוצר נשימה, תחושה קרה בחזה וגפיים, דפיקות לב מהירות, זיעה קרה, חוסר יכולת לדבר, שכחה ונדודי שינה.

חוסר איזון רגשי:

הלב הוא השליט של כל הרגשות. חוסר איזון רגשי כגון: עצב, דיכאון, פחד, חרדה, היסטריה, התנהגות בלתי יציבה (לסירוגין שמחה ומלנכוליה), קהות חושים, קנאה.

באיזון:

שלווה, עדינות, איזון רגשי, אהבה, יושר, אופטימיות, התלהבות.

מעי הדק

מסלול

מתחיל בקצה הזרת, עולה דרך פרק היד, לאורך הצד האחורי של האמה, כתף ומסתיים בחלק העליון של הגב (החלק התחתון של הצוואר). משם הוא נע לצוואר, ללחי, לפינת העין ומסתיים באוזן.

חוסר איזון פיזי:

שפתיים כחלחלות, הזעה מוגברת, נפיחות , כאב לי האוזן וכאבי בטן.

חוסר איזון רגשי:

חוסר ביטחון, שכחה, חוסר החלטיות, חוסר מנוחה וקושי בהבעת רגשות.

באיזון:

אהבה, שמחה, חום, חיוניות, התרגשות, זיכרון, יכולת בקבלת החלטות, בהירות מחשבה.

שלפוחית השתן

מסלול:

מתחיל בחלק הפנימי של העפעף, עובר לחלק הקדמי של הראש, ומשם לחלק האחורי של הראש. לאחר מכן המסלול יורד בשני ערוצים. לאורך עמוד השדרה, העכוז ולחלק האחורי של הירך. מאחורי הברך שני הערוצים נפגשים מאחורי הברך, יורדים עד הקרסול, לאורך הצד החיצוני של כף הרגל ומסתיים בצד החיצוני של האצבע הקטנה.

חוסר איזון פיזי:

כאבי ראש, בעיות גב, בעיות בדרכי השתן (כולל השתנה מוגזמת ובריחת שתן), כאבי עיניים, הצטננות.

חוסר איזון רגשי:

חוסר אנרגיה, חששות רגשות שליליות.

באיזון:

אופטימיות, רוגע, שלווה.

כליות

חוסר איזון פיזי:

כאבים בחזה, אסטמה, כאבי בטן, וסת לא סדירה, אימפוטנציה.

חוסר איזון רגשי:

היסטריה, פרנויה, דיכאון, פחד, בדידות, חוסר ביטחון.

באיזון:

חוכמה, רציונליות, בהירות מחשבה, עדינות, הבנה עצמית.

מעטפת הלב

מסלול:

מתחיל באמצע החזה בקרום הלב. במסלול הפנימי יורד דרך הסרעפת אל מחממי המשולש: האמצעי והתחתון.

במסלול החיצוני חוצה את החזה, עובר על הפטמה, עולה סביב החלק הקדמי של בית השחי, לאורך הזרוע, ומאמצע האמה הוא עובר בין ערוצי מרידיאני הלב והריאה עד לפרק היד. משם חוצה את אמצע כף היד, וממשיך עד לפינה החיצונית של הציפורן האצבע האמצעית.

מחמם המשולש

מסלול:

מתחיל באצבע הקמיצה, בפינה החיצונית של הציפורן, עובר בין מפרקי האצבעות הרביעית והחמישית, בפרק כף היד, עולה בין שתי העצמות של האמה, דרך המרפק, החלק האחורי של הזרוע, עד הכתף. משם נכנס פנימה לתוך החזה ומתחבר עם מעטפת הלב, המבער העליון, המבערים המרכזי והמבער התחתון. יוצא מהחזה בעצם הבריח, עולה בצד הצוואר ומסביב הצד האחורי של האוזן.

חוסר איזון פיזי:

כאבים בצדי הראש, באוזניים, בעיניים ובגרון. מחלות בכיס המרה, קרום הלב ובמעי הדק.

באיזון:

יציבות רגשית , שמחה.

כיס המרה

מסלול:

מתחיל מחוץ לפינה החיצונית של העין, מסתובב לכיוון האוזן ולאחר מכן עובר למצח, דרך קו השיער, יורד מאחורי האוזן עד לפינה של הגולגולת. לאחר מכן חוזר אל המצח מעל מרכז העין וממשיך דרך הראש לתחתית הגולגולת, צוואר, כתף, צד הגוף לאורך הצלעות, מותניים, אגן, החלק החיצוני של הרגל, קרסול, כף רגל ומסתיים בחלק החיצוני של הבוהן.

חוסר איזון פיזי:

נדודי שינה, כאבים בגידים, בעיות בציפורניים, מחלות עיניים, גלאוקומה ועיוורון לילה, צוואר נוקשה, צלצול באוזניים, סחרחורת.

חוסר איזון רגשי:

ביישנות, חוסר החלטיות, ייאוש, טינה.

באיזון:

אומץ, יוזמה, יכולת קבלת החלטות, שיקול דעת, שינה עמוקה, יצירתיות.

כבד

מסלול:

מתחיל בציפורן של הבהן, חוצה את החלק העליון של כף הרגל, עובר בצד הפנימי של הקרסול, הצד הפנימי של השוק, הברך, הצד הפנימי של הירך, מפשעה, מסביב לאברי המין, בטן תחתונה. נכנס פנימה לכבד, לכיס המרה. יוצא החוצה בבית החזה, עובר לגרון, עין, ומסתיים בקדקוד.

חוסר איזון פיזי:

ראייה מטושטשת.

חוסר איזון רגשי:

תסכול, זעם, כעס, קנאה ודיכאון.

באיזון:

חסד, חמלה, ונדיבות.

חסד, חמלה, ונדיבות.און.

באיזון:

חסד, חמלה, ונדיבות.