מדיטציית היקום הקטן

כאנו מבצעים את מדיטציית היקום הקטן הצ'י יכול לזרום בשלושה נתיבים עיקריים דרך המרידיאנים: נתיב האש, נתיב הרוח ונתיב המים.

שתי תעלות המרידיאנים הן תעלת העיבור והתעלה השלטת. תעלת העיבור מתמשכת בחזית הגוף והתעלה השלטת מתמשכת בחלקו האחורי של הגוף.

נתיב האש מוביל את הצ'י  מ"הדאן טיין" אל אגן ה"הוין" הממוקם בין הרגליים (נקודה בין אבר המין לפי הטבעת). משם הוא ממשיך אל עצם הזנב ובמעלה עמוד השדרה עד הראש. הוא עובר דרך הקודקוד ויורד אל הפנים ומשם מטה עד לנקודת ההתחלה, ל"דאן טיין".

בעת ביצוע המדיטציה, תדמיינו שאתם אוגרים צ'י ב"דאן טיין". תבצעו נשימת בטן או נשימת טאו. בעת שאיפת האוויר מזרימים את הצ'י לנקודה באחת מתעלות המרידיאנים, ובעת השאיפה נותנים לו לשקוע באותה נקודה שאליה שלחנו אותו.  בהתחלה נזרים את הצ'י לאגן ה"הוין" (כווצו את פי הטבעת ותדמיינו שאתם עוצרים את זרימת השתן). עתה תזרימו את הצ'י במעלה עמוד השרה כשהמטרה לחוש בתחושת חמימות הזורמת במעלה גבכם. וודאו ששרירי הכתפים והגב רפויים ככל האפשר. לאחר מכן תזרימו את הצ'י לחלק האחורי של הראש ותחושו שם בחמימות ו/או עקצוצים. תזרימו משם את הצ'י לקודקוד ומשם לפנים. כשהצ'י יגיע לאף תחושו שהוא מתחמם וכאשר הצ'י יגיע לאזור הפה ייתכן שתחושו עקצוצים בשפתיים. משם תזרימו את הצ'י במורד החזה עד לנקודת ההתחלה ל"דאן טיין".

אחרי השלמת המדיטציה בנתיב האש מומלץ לבצע את המדיטצייה בנתיב הרוח. אנו נפעל על פי אותם עקרונות שבהם פעלנו בנתיב האש אלא שהפעם במקום להזרים בהתחלה את הצ'י מה"דאן טיין" ב לתעלה השלטת (חלקו האחורי של הגוף) תזרימו בהתחלה את הצ'י מה"דאן טיין" לתעלת העיבור (חלקו הקדמי של הגוף).  

מדיטציית נתיב המים הינה שיטה מתקדמת יותר הדורשת תרגול רב. הזרמת הצ'י מתבצע באותו כיוון של נתיב האש אך הוא מוזרם בתוך עמוד השדרה ולא בסמוך לו. כדי לעשות זאת יש ללמוד איך לגרום לצ'י לחלחל לתוך העצמות.